به بانک پزشکی خوش آمدید!

انتخاب مسواک مناسب

مسواک ها بر اساس نوع و جنس , تقسیم بندی می شوند که در این بخش انواع مختلف مسواک ها را بر اساس جنس می گوییم. انواع مسواک ( Toothbrush ) را می توان به مسواک چربی, مسواک موشی, مسواک نایلونی تقسیم بندی کرد. مسواک نایلونی به سه دسته نرم, متوسط و سخت تقسیم بندی می گردد. همچنین ذکر می کنیم چه افرادی مایل هستند از چه نوع مسواکی بیشتر استفاده کنند.

Toothbrush

مسواک چربی: که استفاده از آن در گذشته بسیار معمول بوده است و امروزه مصرف آنرا هنوز هم در میان اعراب مشاهده می کنیم. این مسواک در واقع ریشه یک نوع گیاه است که پس از بریدن و قطعه قطعه کردن بعنوان مسواک و خلال استفاده می شده است.

مسواک موشی: که از موی حیوانات ساخته می شده است. این نوع نیز در سابق رواج داشته است ولی به علت آنکه با خیس شدن، بیش از حد دچار انعطاف و نرمی شده و بسیار زود نیز کثیف می شود استفاده از آن تقریباً کنار گذاشته شده است.

مسواک نایلونی: که تقریباً تمامی مسواکهای موجود در بازار از این جنس است و معایب انواع قبلی را از نظر سختی به سه دسته تقسیم می کنند:
۱- نرم Soft
۲- متوسط Medium
۳- سخت Hard

افراد عادی بهتر است از نوع متوسط Medium استفاده کنند. در ناراحتی های لثه ای باید از مسواکهای نرم Soft استفاده نمود و افراد مبتلا به صرع که داروی دیلانتین مصرف می کنند و دارای لثه های متورم، حجیم و سخت هستند باید از نوع Hared استفاده کنند. این نوع مسواکها (نرم و سخت) توسط دندانپزشک باید تجویز گردد.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *