به بانک پزشکی خوش آمدید!

درصد زیادی از زنان خانه دار به عارضه ی زانو‌درد مبتلا می شوند

زانودرد

نتايج تحقيقات نشان مي‌دهد: روش خانه داري و آشپزي در ايران كه معمولا مدت‌هاي طولاني به صورت ايستاده انجام مي‌شود، باعث شيوع بيشتر استئوآرتريت درزنان كشور شده است.
به گزارش سرويس پژوهش ايسنا، دكتر سيد محمد ابراهيم موسوي، استاديار دانشگاه آزاد اسلامي در پژوهشي به بررسي شناخت عوامل موثر در استئوآرتريت زانو و برآورد شيوع آنها در مراجعان به درمانگاه‌هاي ارتوپدي تهران پرداخت.

زانودرد

نتايج اين تحقيق نشان مي دهد: ضربه ديدن زانو، سابقه عفونت، استفاده از صندلي و مبل، درمان‌هاي غير دارويي و نوع سيستم بهداشتي مورد استفاده، از عوامل موثر درشيوع استئوآرتريت زانو است.
براساس مطالعات انجام شده، ورزش كردن نيز عامل موثري بر استئوآرتريت زانو است، اما تاثير انواع ورزش‌ها متفاوت است، ميزان درد زانو در ورزشكاران فعال به تعداد سالهاي ورزش كردن آنان و تعداد ساعات ورزشي بستگي دارد، در بين ورزشكاران ژيمناستيك، فوتبال و شنا رايج بوده و كمترين درد مربوط به تنيس بازان بوده است.
همچنين داشتن درمان دارويي نيز اثر معني داري بر اين بيماري را نشان مي‌دهد.
در اين مطالعه تعداد ۱۷۶ نفر از مراجعه كنندگاني كه از درد زانو شكايت داشته و تشخيص استئوآرتريت براي آنها داده شده مورد بررسي قرار گرفتند.
نتايج اين بررسي نشان داد: شيوع استئوآرتريت در زانوي چپ برابر ۲۲/۹ درصد ، در زانوي راست برابر ۳۹/۴ درصد و در هر دو زانو ۳۷/۶ درصد است، همچنين متغير جنس بر شيوع اين بيماري اثر معني داري دارد، به طوري كه در زنان بيش از مردان ديده مي شود.
هرچند كه به طور كلي، شيوع اين بيماري در شهر بيشتر از روستاست، ولي اين اختلاف معني دار نيست و محل سكونت اثر معني داري بر اين بيماري نشان نمي دهد.
گفتني است ، با افزايش سن، شيوع استئوآرتريت زانو افزايش مي‌يابد.
براساس يافته‌هاي اين پژوهش، شغل افراد بر استئوآرتريت زانو موثر است، به نحوي كه شيوع اين بيماري در افرادي كه كارهاي يدي نظير مشاغل كشاورزي ، كارگري و غيره دارند، بيشتر از كساني است كه كار فكري انجام مي دهند.
از سوي ديگر در بين عوامل تشديدكننده درد، نشستن چهارزانو با شيوعي برابر ۳۳/۴ درصد، بيشترين ميزان و پياده روي كوتاه با ۳ درصد كمترين شيوع را داراست، اين امر در هر دو زانو به ترتيب با ارقام ۳۵/۸ درصد و ۱/۷ درصد و تنها در زانوي راست با ميزان ۳۴ درصد و ۴/۶ درصد را نشان مي دهد.
اما تنها در زانوي چپ عامل پياده روي طولاني با ۳۵/۳ درصد بيشترين ميزان، در حال استراحت كمترين اثر را به خود اختصاص داده است.
در ادامه اين تحقيق آمده است: استراحت كامل با ۴/۶ درصد، بيشترين اثر را در بهبودي درد زانو داشته است.
نتايج اين پژوهش نشان مي‌دهد: عوامل فيزيكال شامل تغير شكل ظاهري مفصل در حال ايستادن، دامنه حركات زانو و پارگي در منيسك‌ها، اثر معني داري بر استئوآرتريت زانو نشان مي دهد و همچنين مشاهدات راديولوژيك نظير لاغري در مفصل، اسكلروزه شدن استخوان زير غضروف، تشكيل كيست، استئوفيت و غير نرمال بودن زانو، از نظر بيومكانيكي نيز بر استئوارتريت زانو اثر معني داري دارند.
مواف در ادامه با اشاره به نتايج اين تحقيق، پيشنهاد كرده است: مشابه چنين تحقيقي در سطح گسترده تر در تهران و ساير شهرستان‌ها انجام گيرد، همچنين حفظ و نگهداري وزن در حد ايده آل و در صورت لزوم كاهش آن توصيه‌هاي شغلي مناسب براي استفاده صحيح از زانو و پيشگيري از استئوآرتريت زانو در مشاغل پر خطر، معاينات دوره‌اي و بررسي‌هاي مقتضي شغلي به منظور تشخيص زود هنگام اين بيماري و اقدام به درمان در موارد خاص، مراجعه به پزشك براي درمان صحيح هر نوع بيماري زانو، اجراي صحيح و علمي ورزش‌هاي مختلف، استفاده از الگوي صحيح نشستن و استفاده از مبل و صندلي به جاي دو زانو نشستن و اجراي ورزش‌هاي فيزيوتراپي مناسب به منظور تقويت عضلات ران و زانو ضروري است.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *