به بانک پزشکی خوش آمدید!

اطلاعاتی کامل از سردرد های مزاحم

سردرد

يک جراح مغز و اعصاب، گفت: ضايعات عروقي با ايجاد خون آزاد و يا لخته خون منجر به کاهش سطح هوشياري، سردرد شديد و فلج اعضا مي شوند.

سردرد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ،دکتر هوشنگ صابري؛ در خصوص اينكه سردرد شديد و مزمن علامت خونريزي مغزي است، افزود: افراد در صورت داشتن سردرد مزمن و شديد حتي با وجود رفع آن بايد به پزشک مراجعه کنند تا علت آن مشخص شود همچنين ضايعات عروقي از آسيب هايي هستند که مي توانند منجر به کاهش جريان خون مغز در بعضي نواحي شوند.

وي با بيان اينكه ۳-۱ درصد جامعه به آنوريسم مغزي مبتلا هستند، اظهار داشت: آنوريسم هاي مغزي از ۴۰ تا پايان ۶۹ سالگي در زندگي بروز مي کند که ريشه خانوادگي و ارثي دارند و۱ تا ۳ درصد افراد جامعه ممکن است به آنوريسم مغزي مبتلا باشند اما افرادي که آنوريسم آنها پاره شده و يا پاره نشده و در حال رشد است بايد به طور قطع تحت درمان قرار گيرند.

يک جراح مغز و اعصاب، در رابطه با اينكه ضايعات عروقي مغز شامل آنورييسم ها است که به صورت ضايعات در عروق ايجاد مي شوند، گفت: اين آنوريسم ها ممکن است که هر لحظه پاره و منجر به خونريزي مغزي شوند که علامت اين خونريزي مغزي، سردرد مزمن است. دكتر صابري با اشاره به اينكه براي درمان آنوريسم مغزي دو روش درمان خوني رگي و جراحي باز وجود دارد، بيان كرد: درمان جراحي باز بر خلاف درمان داخل رگي با عود کمتري همراه است اما درمان داخل رگي براي ضايعاتي که کمتر در دسترس هستند، بيماران سن بالا و بيماراني که ضايعات عمقي دارند، مناسب تر است. وي عنوان كرد: سردرد مزمن ناشي از خونريزي مغزي خود به خود و با مسکن رفع مي‌شود اما مشکل اينجاست که اين موضوع مي‌تواند عامل صرف نظر پزشک و بيمار از درمان شود و در نهايت منجر به خونريزي مجدد شود که کشنده است.

اين جراح مغز و اعصاب، در خصوص اينکه عارضه آنوريسم مغزي اغلب به صورت مادرزادي در مغز بيمار وجود دارد اما با افزايش سن بزرگ مي شود، اظهار داشت: اگراين ضايعه مغزي ۱۰ تا ۱۵ ميلي متر باشد، عوارضي زيادي ايجاد نمي کند اما زماني خطرناک مي شود که آنوريسم پاره و خون وارد مغز شود که در اين صورت منجر به فلج شدن يک يا دو اندام و بي‌هوشي بيمار مي شود. دكتر صابري با بيان اينكه مهم ترين کار را تشخيص آنوريسم مغزي دانست و بيان کرد: بايد از غفلت تشخيص پرهيز کرد چرا که بيشتر مواقع سردرد ناشي از خونريزي مغزي به عنوان ميگرن و مشکلاتي از اين قبيل تشخيص داده مي شود، بنابراين افرادي که سردرد مزمن و شديد دارند؛ بايد براي ارزيابي از نظر علت به پزشک مراجعه کنند.

وي يادآور شد: در صورتي که بيمار به دليل رفع سردرد از مراجعه به پزشک صرف نظر کند، چون جدار رگ زخمي و سوراخ است خطر پارگي وجود دارد که پارگي دوم بسيار شديدتر از اولي است و مي تواند تنها با يک عصبانيت و استرس روحي علائم عود کند.اين جراح مغز و اعصاب دررابطه با اينكه روش معالجه آنوريسم مغزي به محل قرارگيري، اندازه آن و سن بيمار بستگي دارد، خاطر نشان كرد: فاصله زمان خونريزي بين پارگي اول و دوم آنوريسم را ۷ تا ۱۰ روز است و در صورتي که بيمار به پزشک مراجعه نکند در همان روز اول سردرد، احتمال وقوع پارگي دوم بيشتر است، بنابراين بايد بسيار دقت کرد و از خونريزي جلوگيري کرد.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *