به بانک پزشکی خوش آمدید!

پیشگیری از سرطان پروستات در مردان بیش از ۴۰ سال

سرطان

یک متخصص کلیه و مجاری ادراری با تاکید بر اینکه سرطان پروستات، شایع‌ترین سرطان کشنده در مردان است، گفت: پس از ۴۰ سالگی و سالیانه یک نوبت انجام سونوگرافی از دستگاه تناسلی، معاینه شدن توسط متخصص مجاری ادراری تناسلی می‌تواند از بروز این سرطان جلوگیری کند.

سرطان

دکتر خسرو حق‌شناس در گفت‌وگو با ایسنا، ژنتیک را یکی از فاکتورهای تاثیرگذار در بروز سرطان پروستات دانست و گفت: در بروز این سرطان مانند دیگر سرطان‌ها نمی‌توان عامل قطعی و مشخصی برای آن پیدا کرد ولی طبق تحقیقات انجام شده فاکتورهایی مانند رژیم‌های غذایی پرچرب، مصرف غذاهای آماده و کنسروی، فست فودها و چاقی می‌توانند یکی از فاکتورهای شناخته شده و موثر در بروز سرطان پروستات باشد.

وی یادآور شد: عفونت‌های قدیمی و بروز بیماری‌های مقاربتی در دوران جوانی خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می‌دهد. افرادی که سابقه این سرطان را در خانواده خود دارند، ۲ تا ۵ برابر بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به آن هستند.

این متخصص کلیه و مجاری ادراری علایم این سرطان را مانند بزرگی خوش خیم پروستات دانست و خاطر نشان کرد: متاسفانه به راحتی نمی‌توان سرطان پروستات را از بزرگی خوش خیم پروستات تشخیص داد و به طور کلی افرادی که دارای عفونت‌های مکرر، قطع و وصل شدن ادرار، ناراحتی هنگام ادرار کردن، خونی بودن و تکرر ادرار هستند، احتمال اینکه به سرطان پروستات مبتلا باشند، بسیار زیاد است.

حق شناس با اشاره به اینکه میانگین سن بروز سرطان پروستات در حدود ۷۰ سالگی است، بیان کرد: طبق توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی مردان برای جلوگیری از شیوع این سرطان باید بعد از ۴۰ سالگی و سالی یکبار آزمایشات ادواری تشخیص زودرس سرطان پروستات را انجام دهند.

وی نارسایی کلیه و دردهای استخوانی را از علایم نوع شدید این سرطان دانست و افزود: اگر سرطان پروستات در مراحل اولیه تشخیص داده شود می‌توان با عمل جراحی، پرتو درمانی و اشعه درمانی به بیمار کمک کرد. همچنین با انجام آزمایش خون و مشخص شدن هر گونه مشکل و موارد غیرطبیعی در آن، می‌توان بیمار را درمان کرد.

این متخصص کلیه و مجاری ادراری با بیان این مطلب که رعایت رژیم کم چربی، ورزش مداوم و وزن متناسب از راهکارهایی هستند که باعث جلوگیری از بروز سرطان پروستات می‌شوند، در پایان اظهار کرد: بعد از ۴۰ سالگی و سالی یکبار انجام سونوگرافی از دستگاه تناسلی، معاینه شدن توسط متخصص مجاری ادراری تناسلی می‌تواند از بروز این سرطان جلوگیری کند. همچنین مردان در صورت بروز هر گونه اختلال و ناراحتی در سیستم ادراری خود حتما به پزشک معالج برای درمان مراجعه کنند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *