به بانک پزشکی خوش آمدید!

بررسی و یافتن علت سرگیجه

سردرد

بعضي از انواع سرگيجه نشان از اختلالي در بخش‌هاي سيستم عصبي مرکزي دارند. اين بيماران به همراه سرگيجه علائم ديگري مانند اختلال بينايي، تشنج، سردرد و… دارند. گاهي هم سرگيجه مي‌تواند به دليل وجود توده‌اي در مغز باشد که فشار جمجمه را بالا برده است.

سردرد

به گزارش سلامت نیوز، دکتر محسن نراقي جراح و متخصص گوش و حلق و بيني، عضو هيات‌علمي دانشگاه علوم‌پزشکي تهران در هفته نامه سلامت نوشت: بيشتر بيماران براي توصيف سرگيجه، سبکي سر، سستي و نداشتن تعادل از عبارت «گيج شدن» استفاده مي‌کنند. تشخيص نوع سرگيجه به دقت زيادي نياز دارد. آنچه به تشخيص بيماري خيلي کمک مي‌کند، گرفتن شرح‌حال از بيماران است اما در شرح‌حال بيمار به ۵ نکته بايد توجه کنيم:
۱) شروع علائم: سرگيجه‌اي که ناگهاني شروع شده باشد، مي‌تواند علت‌هايي مانند سرگيجه وضعيتي خوش‌خيم، بيماري منير يا اختلالي در عروق مغزي داشته باشد.
۲) مدت سرگيجه: سرگيجه‌اي که متناوب باشد و زمان کوتاهي داشته باشد، معمولا از نوع محيطي است و اگر مداوم و طول مدتش زياد باشد، علت مرکزي دارد. سرگيجه‌اي که کوتاه‌مدت باشد، مثلا چند ثانيه تا چند دقيقه طول بکشد و با حرکت دادن سر ايجاد شود، «حمله‌اي وضعيتي» و خوش‌خيم است ولي آنهايي که از چند دقيقه تا چند ساعت طول مي‌کشند، ممکن است به دليل بروز بيماري‌اي به نام منير باشند.
۳) تداوم سرگيجه: در صورتي که حمله‌هاي سرگيجه منظم باشد و فرد حين حمله احساس سستي و بي‌تعادلي کند، علت مرکزي مطرح مي‌شود. اگر هم سرگيجه در اثر تغييرات وضعيت رخ دهد، بايد به دنبال علت محيطي باشيم. معمولا اين نوع سرگيجه خوش‌خيم است. بعضي از سرگيجه‌ها به‌دليل عفونت دستگاه تنفسي است. سرگيجه در اثر يک عامل عفوني يا ويروس در بدن علت محيطي دارد.
۴) بررسي لابيرنت گوش: سرگيجه به دليل آسيب به لابيرنت گوش از نوع محيطي است. اين بخش از گوش داخلي وظيفه حفظ تعادل بدن را به عهده دارد. به همين دليل بيماراني که وزوز گوش دارند يا دچار ترشحات، درد و کم‌شنوايي هستند، ممکن است همراه با آن سرگيجه نيز داشته باشند. در افرادي که سابقه جراحي يا عفونت طول کشيده در گوش دارند، احتمال سرگيجه وجود دارد.
۵) بررسي سيستم عصبي: بعضي از انواع سرگيجه نشان از اختلالي در بخش‌هاي سيستم عصبي مرکزي دارند. اين بيماران به همراه سرگيجه علائم ديگري مانند اختلال بينايي، تشنج، سردرد و… دارند. گاهي هم سرگيجه مي‌تواند به دليل وجود توده‌اي در مغز باشد که فشار جمجمه را بالا برده است.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *