به بانک پزشکی خوش آمدید!

دید بهتر با آموزش چشم‌ها

تقویت چشم

اگر همواره آینده‌ی خود را با عینک تصور می‌کنید، مجددا نگاه کنید. دانشمندان در دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید و در دانشگاه بروان، راهی برای بازیابی میزان حساسیت تقابلی یافته‌اند، نوعی از بینایی که با توانایی تشخیص اختلاف بین روشنایی و تاریکی مرتبط است و اغلب با افزایش سن از دست می‌رود. در مطالعه‌ی جدید که در مجله علم روانشناسی منتشر شده، آمده است که آنها به طور ریشه‌ای بینایی گروهی از سالمندان را دقیقا یک هفته پس از آموزش بهبود بخشیدند.

دکتر جان اندرسون، مولف متن، استاد روانشناسی در دانشگاه کالیفرنیا می‌گوید: مدت‌هاست که از امکان بهبود نورون‌ها در مغز آگاهیم و حتی معتقدیم امکان افزایش تعداد سیناپس‌ها در سن ‌پیری وجود دارد . اما آنچه تابه حال منحصر به فرد قلمداد شده، این است که نحوه‌ی پردازش مغز در بهبود مشخص نیست.

تقویت چشم

اندرسون و تیمش افراد مسن‌تر و جوان‌تر از جمله دانش‌جویان و سالمندانی که دهه‌ی ۷۰ عمرشان را سپری می‌کردند را مورد بررسی قرار دادند و ازآن‌ها خواستند تا در سری جلسات آموزش بینایی شرکت کنند. پس از یک ارزیابی اولیه از بینایی‌ آن‌ها، از شرکت‌کنندگان خواسته شد تا تشخیص دهند تصاویر راه‌راه در صفحه نمایش کامپیوتر در جهت عقربه‌های ساعت یا خلاف آن می‌چرخند. محرک‌ها بینایی را به چالش می‌کشند، اندرسون اذعان می‌دارد چنانچه آن بخش از بینایی از جمله سیگنال‌های تصویری در طول زمان آسیب ‌ببیند تقابل اندکی ایجاد می‌کند و همچون برفک تلویزیون بدون سیگنال عمل خواهد کرد.

نتایج حاکی از آن بود که روند بهبودی در گروه افراد مسن‌تر چشم‌گیرتر بود. اندرسون می‌گوید، تنها در پنج روز اول دوره‌ی آموزشی، آن‌ها قادر بودند درست مانند افراد ۲۰ ساله‌ای که آموزش ندیده بودند هدف‌ها را با کم‌ترین تقابل تشخیص دهند. و در نتیجه‌ای شگفت انگیز مشخص شد دید نزدیک‌بین آن‌ها نیز بهبود یافت. پس از دوره‌ی آموزشی، آنچه باقی ماند عدم توانایی سالمندان در یافتن لبه‌ها بود، اما آن‌ها همچنین توانستند به طور صحیح حروف بیشتری را در جدول الفبا تشخیص دهند. دوره‌ی آموزشی همچنین بینایی دانش‌جویان را بهبود ‌بخشید اما دستاورد‌های آن‌ها چندان چشمگیر نبود، عمدتا به این دلیل که آن‌ها فضای کافی برای پیشرفت نداشتند.

اندرسون با مشاهده‌ی نتایج ام. ار. ای این افراد، بر اساس افزایش ماده‌ی سفید مغز، زیر نظر مرکز پردازش بصری گفت: پس از این نوع آموزش‌های رفتاری، در واقع ساختار مغز بزگسالان است که تغییر می‌کند.

هر چند که عوامل مختلفی ممکن است دخیل باشند اما نتایج نهایی دال بر این است که سیگنال‌های نورونی بیشتری در جریان هستند. اندرسون می‌گوید، درست مانند آن است که ذهن، خودش را بازنویسی ‌کند. این نتیجه بسیار جالب توجه است زیرا نشان می‌دهد که حتی در سنین پیری نیز می‌توان دقت بینایی را بهبود بخشید. البته نتایج برای افرادی که از بیماری چشمی مرتبط با سن مانند آب آوردن چشم یا زوال قرنیه رنج می‌برند، صدق نمی‌کند.

پس چگونه می‌توان نتیجه گرفت؟ اندرسون علاقمند بود برنامه یا وبسایتی را راه اندازی کند تا این آموزش‌ها در خانه و در خدمت عموم قرار گیرد اما این امر بسیار چالش برانگیز بود. زیرا محرک‌ها باید برای هر فرد به طور جداگانه طراحی شود. اندرسون می‌گوید: درست مانند وزنه برداریست اگر شما قادر به بلند کردن ۲۲۰ کیلو وزنه باشید و در باشگاه مربیتان از شما بخواهد تنها ۱ کیلو بلند کنید، قطعا نخواهید توانست. آنچه قدرتتان را تغییر می‌دهد، توانایی‌هایی است که بر اساس آن آموزش دیده‌اید. پس بهتر است به فعالیت‌هایی که فرایند پیری را به تعویق می‌اندازد بپردازیم از جمله ورزش ایروبیک. به گفته‌ی اندرسون، این ورزش‌ها نه تنها عملکرد شناختی را بهبود می‌بخشند بلکه ماده‌ی سفید مغز را نیز افزایش می‌دهند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *